STX, ASTR ve MOBILE Uçuyor: İşte Yükseliş Sebepleri!

Son zamanlarda, Stacks (STX), Helium Mobile (MOBILE) ve Astar (ASTR) yükselişe geçti. Altcoinlerin yükselişinin ardında borsa listelemeleri, işlem fazlalığı ve yeni hizmet duyurusu gibi gelişmeler vardı. İşte detaylar…

Stacks (STX), dikkate değer bir yükseliş kaydetti

Dikkate değer bir olay döngüsünde, Stacks Blockchain’i, Ordinal yazıtları (inscriptions) sırasında Bitcoin Blockchainini anımsatan, işlem faaliyetlerinde benzeri görülmemiş bir artışa tanık oldu. 132.377 numaralı blok, 10.371 işlemle şaşırtıcı bir şekilde Stacks için yeni bir rekor kırdı ve STX tokeninin fiyatında %10’un üzerinde önemli bir artışa yol açtı. Stacks gezgininden elde edilen son veriler, işlem hacminde önemli bir artış olduğunu ve 18 Aralık’ta 132.377 blokta 10.371’e ulaştığını ortaya koyuyor.  Bu artış, blockchain’in yalnızca birkaç saat önce tek bir blokta 8.000 işlem kaydettiği bir dönemi takip ediyor.

Ayrıca artış, ağdaki artan katılımdan kaynaklanan artan STX20 minting faaliyetine bağlanıyor. Ancak bu artış aynı zamanda Stacks ağında daha yüksek ücretlere ve sıkışıklığa da yol açtı. Proje, bu gelişmenin Ordinalleri ve Stacks’ı birbirine yaklaştırdığını vurguladı ancak artan ücretler ve ağ içindeki olası tıkanıklıkların zorluklarını da kabul etti. Tesadüfen, Bitcoin blok zincirinde de tıkanıklık ve yüksek ücretler yaşanıyor. Bu gelişmelere yanıt olarak STX’in fiyatı son 24 saat içinde %15 gibi etkileyici bir artış gösterdi. Mevcut işlem fiyatı 1,15 dolar seviyesinde bulunuyor ve bu, son 24 saat içinde işlem hacminde %170’in üzerinde önemli bir artışa işaret ediyor.

Upbit’in ASTR listelemesi dikkat çekti

Diğer kripto para haberlerinde Güney Kore’nin lider borsası Upbit, Astar’ın (ASTR) listelendiğini duyurdu. 18 Aralık’taki resmi duyuruda ASTR’nin saat 12:00’de (TSİ) listeleneceği belirtildi. Upbit, ASTR para yatırma işlemlerinin yalnızca Astar ağında yapılabileceğini açıklayarak diğer ağlardan yapılan transferlere karşı uyarıda bulundu. Listeleme, ASTR/KRW işlem çiftlerini ve satış emirleri için önceki kapanış fiyatının minimum %10 üzerinde olması gibi Upbit’in belirlediği belirli kuralları içeriyor. Bu gelişmelerin ardından ASTR’ın fiyatı yüzde 80’in üzerinde yükseldi ve 0.13 dolara kadar çıktı.

Helium, NFT entegrasyonuyla yükseldi

Bu arada, Helium Mobile (MOBILE) son 24 saatte %100’lük şaşırtıcı bir artış yaşayarak 0,0070 dolara ulaşırken küçük ölçekli altcoinler dalga yaratıyor. Ticaret hacmi de %200 oranında kayda değer bir artış göstererek 18 milyon dolara ulaştı. Helium Mobile kısa süre önce ülke çapında aylık 20 ABD doları tutarında sınırsız mobil hizmet sunarak yaklaşık 8.000 abonenin ilgisini çekti. Mobil sanal ağ operatörü (MVNO), kullanıcıları oturum bağlantı verilerini paylaşmaya teşvik ederek onlara NFT şeklinde ‘haritalama ödülleri’ kazandırıyor.

Bu NFT’ler MOBILE ödüllerine katkıda bulunarak NFT’lere olan talebi artırıyor ve Helium’un ağ optimizasyonu için değerli veriler sağlıyor. NFT’lerin dahil edilmesi, Helium Mobile kullanıcılarının, telefonları aracılığıyla konum izlemeyi desteklemek için bir tür kripto para birimi ödemesi olan MOBILE ödülleri almalarına olanak tanıyor. NFT ihracındaki artış, yaklaşık 8.000 alıcının belirlenmesi ve cep telefonu tarifesinin etkinleştirilmesini bekleyen ek potansiyel abonelerle artan ilginin göstergesidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x