Meta, üçüncü parti geliştiricilerle Threads API testine başlıyor

Bu yeni gelişme, platformun kullanıcı deneyimini daha da zenginleştirmeyi ve geliştiricilere daha geniş bir işlevsellik yelpazesi sunmayı hedefliyor. Bu hamle, Meta’nın sektördeki yenilikçi konumunu güçlendirirken, geliştiriciler ve kullanıcılar için yeni kapılar açıyor.

Meta, Threads API’sini çevrimiçi hale getirmeye başladı, ancak bu aracın geliştiricilere geniş çapta erişilebilir olması biraz zaman alacak gibi görünüyor. Şirket, Meta mühendisi Jesse Chen’in Threads üzerindeki bir gönderisinde paylaştığı gibi, yeni geliştirici araçlarını birkaç şirketle test etmeye başladı. TechCrunch tarafından ilk fark edilen Chen’in gönderisine göre, API şu anda “beta” aşamasında ve geniş bir yayılımın “Haziran sonuna kadar” gerçekleşebileceği belirtiliyor. API’nin beta versiyonunu test eden ilk şirketler arasında sosyal medya yönetim platformları Sprinklr, Hootsuite, Social News Desk ve Sprout Social yer alıyor. Meta, ayrıca teknoloji haber agregatörü Techmeme ve canlı video platformu Grabyo ile de çalışıyor. Şimdilik, API’nin bu hizmetlerden Threads’a içerik yayınlamayı temel olarak sağlayacağı görünüyor, ancak Chen, “yanıtları yönetme ve içgörüler yeteneklerini” etkinleştirmek için de planlar olduğunu söyledi.

Meta, üçüncü parti geliştiricilerle Threads API testine başlıyor

Bir API’nin olması, Threads’u daha fazla yayıncı ve güç kullanıcı için çekici hale getirebilir. Bu kullanıcılar genellikle yayınlama ve analiz için üçüncü taraf yazılımlara bağımlı oluyorlar. Instagram başkanı Adam Mosseri, daha önce yayıncıları çekme konusunda biraz çekimser olduğunu ifade ederek, özel bir API’nin “çok daha fazla yayıncı içeriği ve çok daha az yaratıcı içerik anlamına geleceği” konusunda “endişeli” olduğunu belirtmişti. (Mosseri ayrıca platformda “haberleri artırmak istemediğini” de söylemişti.)

Ancak 130 milyon kullanıcı ile Threads, X’e ciddi bir alternatif olarak görünmeye başladı ve yayıncılar ile markaların platformda daha fazla gönderi yapmalarını sağlamak için profesyonel düzeyde araçlar sunmak iyi bir yol. Bir API, aynı zamanda, şirketin Mastodon ve fediverse’in geri kalanı ile etkileşimliliği destekleme planlarına da yardımcı olabilir, ancak Meta henüz API’yi bu bağlamda kamuoyuyla tartışmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x