Engelli asansörü bozuldu, engelli bir kadın 5 yıl boyunca evden çıkamadı

T24 Dış Haberler

İngiltere’de ağır tıbbi ihtiyaçları olan bir kadın, asansörün çok küçük olması nedeniyle bin 827 gün boyunca evinde mahsur kaldı. 

Stockport, Manchester’da yaşayan Michelle Phillips isimli kadın tekerlekli sandalye kullanıyor ve evinde belediye tarafından monte edilmiş bir asansör var. Engelli asansörü bozulan kadın, tekerlekli sandalyesi ile apartman asansörüne sığamadığı için 5 yıldır evden çıkamadığını söyledi. 

51 yaşındaki kadın, 15 Mart Cuma günü beşinci yıl dönümünü, içeride kaldığı günlerin sayısını üst kattaki pencereye yazarak kutladı. Bin 827 gündür dışarı çıkamayan eski kreş çalışanı kadın, tabelaların ve dışarıdaki balonların kendisine dış dünyayla temas hissi verdiğini söyledi. 

Michelle, sorun kısa sürede çözülmezse sağlığının kötüleşeceğinden endişe ederek yardım istedi. Kadın şöyle konuştu: Asla geri dönemeyeceğim beş yılımı kaybettim. Buradan çıkmak için savaştım, yapabileceğim her şeyi yaptım. Asansör firmalarını aradım. Şu anda sipariş üzerine asansör yapacak bir asansör şirketi bulamıyorum. Bir tane bulmak için yurt dışına bakacak kadar ileri gittik. Neredeyse bir şirketle anlaşıyorduk ama İngiltere dışındaydılar ve asansör bozulursa destek için 24 saatten fazla zaman gerekecekti. Birçok kez asansörde mahsur kaldım, bu yüzden 4 ila 6 saat içinde bir yardıma ihtiyacımız var. Bunun garantisini veremediler” 

1998’den beri aynı evde yaşadığını ve hayatı boyunca aynı sokakta ikamet ettiğini söyleyen kadın, taşınmak istemediğini de söyledi. Bakıcılar ve bir sosyal hizmet görevlisi son beş yıldır ona yardım ediyor.

Michelle şunları ekledi: “Babanıza yatak odasının penceresinden veda etmek, cenazesini organize etmek ve ona telefonda veda etmek zorunda kalmak zor. Kimse asla bunu yapmak zorunda olmamalı. Cenaze törenini arkadaşlarımla birlikte dizüstü bilgisayardan izlemek bu zamana kadar yapmak zorunda kaldığım en zor şeydi. Bana yardım edebilecek bir şirket bulsaydık, bana hayatımı geri verirdi” 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x